Kolory i pochodzenie korali

Kolory i pochodzenie korali

W sprzedaży można znaleźć korale w gotowej już biżuterii, ale również można zakupić je jako pojedyncze elementy czy też całe gałązki. W sprzedaży znajdują się też bardzo duże, przepięknie wybarwione korale oraz te w rzadko występujących kolorach, o których później.


Jako że korale pozyskiwane są z raf koralowych, a dzisiaj są one głównie pod ochroną, nie ma możliwości wycinania korali w tak dużej ilości jak w przeszłości. Ponadto także pojawiają się ograniczenia w handlu, co przekłada się na cenę tych surowców. Korale naturalnie rozwijające się w morzu wyróżniają się przede wszystkim zachwycającymi kolorami. Są intensywnie czerwone, różowawe, łososiowe, czerwono-różowe, ale również i białe, czarne, niebieskie czy granatowe.


Wyróżnia się wiele odmian koralu, a podstawą ich klasyfikacji przede wszystkim jest barwa czy miejsce występowania. Najczęściej stosuje się 9 grup barw koralu:

  • białe

  • białe w różowe plamki

  • 2 odmiany bladoróżowe

  • krwiste

  • czerwone

  • ciemnoczerwone

  • granatowe

 

Taką klasyfikację stosuje w szczególności Francja, Włochy Niemcy oraz Wielka Brytania.
 

Aktualnie w sprzedaży znajdują się także korale wykopywane z dawno już nieistniejących mórz. Jedno z nich znajduje się na terenie Chin i jest ogromną pozostałością po wspaniałej rafie koralowej, która nie była wcześniej eksploatowana. Koral tego rodzaju wydobywany z ziemi ma naturalny kremowy kolor, ponieważ utracił już swoje barwniki. W przypadku tego rodzaju koralów stosuje się także różne sztuczne barwniki przypominające te naturalne, aby nadać im oryginalny wygląd.

 

W stanie surowym kawałki korali wydobywane z mórz są matowe, dopiero wtedy, gdy zostaną one wypolerowane, uzyskują charakterystyczny szklisty połysk. Należy jednak pamiętać o tym, że barwa korali może z biegiem czasu zblaknąć – można jednak w tym przypadku przemyć koral wodą utlenioną. Należy też pamiętać o tym, że po zarysowaniu na koralu powstają białe rysy, są one też wrażliwe na wysoką temperaturę, gorące kąpiele oraz na kwasy.

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii